Laravel Homestead kullananların en büyük sıkıntısı sitenin oldukça yavaş çalışması. Bunun sebebi ise dosyaların paylaşımlı olması ve sunucunun bu dosyalara erişmeye çalışırken oldukça zaman kaybetmesi.

DigitalOcean gibi yabancı firmalardan alınan cloud/vps gibi hizmetlerde işletim sisteminde Türkçe locale bulunmayabiliyor.

Bittorrent kütüphanesini yazarken gönderdiğim verilerin karşı tarafa hatalı bir şekilde ulaştığını fark ettim. Öyle ki ben eş(peer) portunu 1600 olarak gönderirken o 16390 olarak algılıyordu bu işte bir terslik olmalıydı. Sonradan aklıma nasıl ki bizde sağdan sola veya soldan sağa okuma stili varsa işlemcilerde de aynısının olduğu geldi.

Sanırım artık sonuncu “Kendi Dilini Tasarla” yazısına ulaştık. Buraya kadar temel olarak neyin nasıl yapıldığını az çok anlamış olmalısınız ve bundan sonra üzerine birşeyler katıp bir dil geliştirmek sizin elinizde bunun için mevcut dillerin kaynak kodlarına bakıp inceleyebilirsiniz, internette araştırma yapabilirsiniz bu yazılarda sadece bir dil tasarımı için gerekli olan...

Sanal makine oluşturduğumuz ara dil çıktısını çalıştıracak olan modülümüzdür. Yapacağınız dile göre daha kompleks sanal makine yazmanız gerekebilir. Burada oluşturacağımız sanal makine stack adında nesnelerimizi tutacağımız bir dizi, o an işlediğimiz yani aktif olan nesneyi belirten current ve o anki komutumuzun adresini tutan IP (Instruction Pointer) değişkenlerinden oluşacaktır.